Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Wszyscy dobrze wiemy jak wyglądają przygotowania do nauki. A to nagle wypadnie spotkanie ze znajomymi, właśnie pojawił się nowy odcinek serialu i nawet porządki w domu wydają się jakby atrakcyjniejszym pomysłem.

Jednak przez cały ten czas w głowie kołacze myśl o zbliżającym się egzaminie. Możemy zarzekać się, że jutro będziemy się uczyć przez cały dzień i dobrze się przygotujemy ale rzeczywistość szybko weryfikuje takie plany i przekonujemy się, że nie warto zostawiać nauki na ostatnią chwilę. Jak więc podejść do tematu, żeby rzeczywiście zacząć się uczyć i nie pozwolić, aby coś rozproszyło naszą uwagę? Jak zorganizować miejsce do efektywnej nauki?

Jak uczyć się do matury? Walka z samym sobą

POZYTYWNE NASTAWIENIE

Po pierwsze – przygotowanie psychiczne. Pozytywne nastawienie jest kwestią kluczową. Ale jak się zmotywować skoro sprawdzian niedługo, a nauki sporo i stres coraz większy? Dobrym pomysłem jest spisanie korzyści płynących z naszej nauki. Jeżeli uczymy się do egzaminu maturalnego to oczywistą korzyścią płynąca z dobrego wyniku jest większa szansa na dostanie się na wymarzone studia. Ponadto bardzo dużym profitem jest sama świadomość nauki. Czujemy się dużo lepiej wiedząc, że się przygotowujemy i podchodzimy do tematu poważnie.

KONKRETNE CELE

Kolejnym punktem jest postawienie sobie jasno określonych celów. Pamiętajmy, że dużo lepiej jest żeby były one mniejsze ale realne, niż planować wielogodzinną naukę na ostatnią chwilę, co jak wiemy rzadko udaje się zrealizować i nie daje takich efektów jak regularna i dobrze zaplanowana nauka.

ORGANIZACJA MIEJSCA NAUKI

Pierwszym krokiem do przygotowania miejsca przeznaczonego do efektywnej nauki jest porządek oraz właściwa organizacja. Postarajmy się aby wszystkie przedmioty, które mogą nas rozpraszać przenieść na czas nauki w inne miejsce.

KOLORYSTYKA

Kolejnym istotnym elementem potrzebnym do pełnego skupienia się na nauce jest odpowiednia kolorystyka pomieszczenia, w którym się uczymy. Musimy pamiętać, że ciepłe kolory tj. czerwony, pomarańczowy czy też żółty sprzyjają utrzymaniu dobrego samopoczucia oraz zwiększają chęć do nauki. Kolory zimne natomiast działają uspokajająco oraz pozytywnie wpływają na skupienie.

ŚWIATŁO

Wybór odpowiedniego oświetlenia ma również duże znaczenie. Jest to rzecz bardzo indywidualna i zależna od ilości materiału oraz czasu, który mamy na jego przyswojenie. Intensywne oraz wyraźne światło sprzyja krótkiej, lecz intensywnej nauce. Łagodniejsze oświetlenie jest zdecydowanie lepsze jeżeli planujemy poświęcić więcej czasu na uczenie.

DŹWIĘKI

Kwestią, o której nie możemy również zapomnieć jest hałas. Jakiekolwiek dźwięki angażujące naszą uwagę takie jak: sms, Messenger czy też oglądany film negatywnie wpływają na nasz poziom skupienia. Jeżeli ciężko nam uczyć się w całkowitej ciszy to dobrym rozwiązaniem jest słuchanie muzyki. Wybór piosenek powinien jednak być jak najmniej angażujący dla naszego ucha. Najlepiej aby były to piosenki, które znamy bardzo dobrze i nasz mózg jest w stanie traktować je jako tło a nie nowy bodziec.

POSTAWA

Ostatnia rzeczą, o której musimy pamiętać jest prawidłowa postawa podczas nauki. Pamiętajmy, że aby uczyć się najefektywniej nie możemy być spięci a postawa powinna być niewymuszona. Jeżeli jesteśmy odprężeni oraz nie odczuwamy negatywnych bodźców związanych z nauką to po prostu idzie nam ona dużo lepiej.

 

Jak widzicie nawet rzeczy wydałoby się prozaiczne oraz błahe mogą mieć wpływ na efektywność nauki i skrócić czas potrzebny na nauczenie się danego zakresu materiału. W kolejnych artykułach dowiecie się między innymi jak właściwie zagospodarować czas, który przeznaczamy na naukę oraz jakie techniki uczenia są najskuteczniejsze.

 

 

Przewiń do góry