Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
„Żeby być narodem, trzeba pamiętać”

„Żeby być narodem, trzeba pamiętać”

Zbliżające się wielkimi krokami święto 11 listopada to czas zadumy, refleksji, ale także radości. Wielki dzień dla wszystkich Polaków. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu rokrocznie organizuje wydarzenia upamiętniające odzyskanie przez naród Polski niepodległości. W tym roku postawiła na nieco oryginalną i zdecydowanie przypadającą studentom do gustu inicjatywę. Mianowicie zorganizowała prelekcję patriotycznego filmu w lokalnym Kinie Światowid.

 

Przybyłych na pokaz studentów przywitała Prorektor ds. Organizacyjnych i Naukowych PWSZ w Elblągu dr Irena Sorokosz. Następnie głos zabrał z-ca Dyrektora Instytutu Ekonomicznego prof. nadzw. dr hab. Krzysztof Sidorkiewicz, który w krótkim, acz merytorycznym wystąpieniu podkreślił rangę wydarzenia, jakim jest odzyskanie przez Polskę niepodległości. Zwrócił szczególną uwagę studentów na trzy aspekty. Po pierwsze mówił o wolności jako największej wartości człowieka, o którą Polacy przez lata zabiegali. Po 123 latach trudnych decyzji powodujących wielką narodową traumę udało się polskiemu narodowi decydować o sobie samym. Drugą kwestią poruszoną przez prelegenta była pamięć - „żeby być narodem, trzeba pamiętać” - podkreślał prof. Sidorkiewicz. Odwoływał się do postaci Józefa Piłsudskiego i jego spektakularnego zwycięstwa 11 listopada 1918 roku. Ostatnią rzeczą, na którą zwrócił uwagę, była łacińska sentencja „historia magistra vitae”, co oznacza „historia jest nauczycielką życia”. Mocno podkreślał, że kluczowe w dzisiejszych czasach jest wyciągnięcie wniosków z przeszłości.

 

Po przemówieniu studenci obejrzeli film „Piłsudski” w reżyserii Michała Rosy. Opowieść o losach Naczelnego Wodza Armii Wojska Polskiego Józefa Piłsudskiego przypadła studentom do gustu. Niesztampowe podejście do historii, rewelacyjne kadry i świetna gra aktorska sprawiły, że studenci w przyjemny i niekonwencjonalny sposób zaznajomili się z ważną częścią historii naszego kraju. I oby ta wiedza i pamięć w myśl marszałka Piłsudskiego („naród, który traci pamięć, przestaje być narodem”) nigdy w naszych studentach nie umarła. Wiwat niepodległa!

 

Weronika Wójcik
Studentka I roku pedagogiki medialnej
Studia II stopnia

 

 
 

Data publikacji: 08 listopada 2019

Przewiń do góry