Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
SŁUŻBA WIĘZIENNA W SYSTEMIE BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO

SŁUŻBA WIĘZIENNA W SYSTEMIE BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO

Granice wykorzystania nowoczesnych technologii, bezpieczeństwo osobiste personelu penitencjarnego, partnerstwo publiczno-prywatne w więziennictwie – te oraz wiele innych zagadnień poruszono podczas obchodów 100-lecia Służby Więziennej w Polsce.

 

23 listopada w Auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu odbyła sie Międzynarodowa Konferencja Naukowa  pt.: SŁUŻBA WIĘZIENNA W SYSTEMIE BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO”.

Rok 2018 jest wyjątkowy dla Służby Więziennej w Polsce, gdyż w tym roku obchodzi ona 100- lecie swojego istnienia, które wpisuje się również w obchody jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to wyśmienita okazja, aby przyjrzeć się bliżej funkcjonowaniu Służby Więziennej we współczesnych uwarunkowaniach społeczno-kulturowych oraz jej roli w systemie bezpieczeństwa publicznego.

-„Elbląg jest dość specyficznym miastem jeśli chodzi o obecność służb mundurowych” – mówi ppłk. Robert Witkowski Dyrektor Aresztu Śledczego w Elblągu -„Dlatego podjęliśmy decyzję, aby przy współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Elblągu przybliżyć mieszkańcom naszą działalność, pokazać to co robimy, a robimy naprawdę dużo”- dodaje.

Konferencja stanowiła forum wymiany wiedzy, doświadczeń i wyników badań empirycznych pomiędzy reprezentantami świata nauki oraz praktykami zajmującymi się szeroko rozumianą problematyką bezpieczeństwa, w tym związanego z funkcjonowaniem jednostek penitencjarnych.

- „Celem dzisiejszej konferencji było pokazanie, że nauka może współpracować ze służbami mundurowymi. Jest to moment, kiedy możemy podkreślić, że rozwój więziennictwa musi opierać się na szerokich badaniach naukowych i to nie tylko na badaniach dot. psychologii czy prawa, ale również bardzo istotnego nurtu ekonomicznego w kontekście ekonomiki funkcjonowania współczesnego więziennictwa.” – mówi prof. nadzw. Piotr Uziębło, wykładowca PWSZ w Elblągu

Spotkanie było okazją do wymiany poglądów na temat funkcjonowania służby więziennej w ramach UE, współpracy Służby Więziennej z krajowymi i międzynarodowymi instytucjami strzegącymi praw człowieka i obywatela oraz poszukiwaniem wizji jak najskuteczniejszej resocjalizacji oraz partycypacji w budowie społeczeństwa bezpiecznego.

 

Dla uczestników konferencji zaaranżowano bardzo ciekawy pokaz przeprowadzony przez grupę interwencyjną Aresztu Śledczego w Elblągu.

 

Patronat honorowy nad Konferencją objął Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński.

List od Wicewojewody Warmińsko-Mazurskiego

List od Prezesa Sądu Okręgowego w Elblągu


Data publikacji: 23 listopada 2018

Przewiń do góry