III Zjazd Akademii Dziecięcej - 10 edycja


Podczas grudniowego zjazdu studenci Akademii Dziecięcej PWSZ w Elblągu spotkali się z członkami Elbląskiego Bractwa Historycznego. Wykład poprowadzony przez Pana Kazimierza Kałędkowskiego był świetną okazją, aby prawdziwi pasjonaci przybliżyli dzieciom historię powstania Elbląga oraz opowiedzieli o ludziach, którzy żyli na tych terenach przed powstaniem miasta.
Zaczęto od projekcji filmowej przedstawiającej wygląd mieszkańców naszych ziem w wieku XII XIII i XV. Po tym krótkim wprowadzeniu, studentom zaprezentowali się trzej wojownicy. Pierwszym był woj z plemion pruskich (Tomasz Marecki). Ubierając go w strój bojowy, prowadzący skrupulatnie omówił każdy elemencie jego ubioru i oporządzenia. Po pokazie woj wszedł pomiędzy dzieci, aby z bliska mogły obejrzeć jego broń i przedmioty, które miał ze sobą.
Drugą postacią był potężny knecht krzyżacki z olbrzymim dwuręcznym mieczem w garści (Piotr Kaliszewski). Ubrany w gruby kaftan pikowany, czepiec kolczy, duży kapalin, ściskając w garści olbrzymi miecz, prezentował się groźnie. Z całą pewnością dzieci wysłuchały jaką funkcję pełnił i kim był. Knecht tak dobrze czuł się w towarzystwie dzieci, że postanowił usiąść pomiędzy nimi, aby razem posłuchać dalszej części wykładu.
Ogromną niespodzianką była gra na rogu sygnałowym w wykonaniu Pana Kazimierza KałędkowskiegoOpowiedział on, jak za pomocą takich rogów przekazywano sobie wiadomości na odległość .
Ostatnim wojownikiem, jakiego zaprezentowano, był XV wieczny piechur miejski z Elbląga (Jędrzej Kałędkowski). Tak jak poprzednio opowiedziano o każdym elemencie jego stroju i uzbrojenia. Dzieci mogły zaobserwować jakie różnice zaszły w stroju i uzbrojeniu w ciągu 300 lat. Dowiedziały się one również, jak zmieniło się pole bitwy po pojawieniu się broni palnej.
Na koniec zrobiono wspólne zdjęcie z wszystkimi wojownikami. Ciekawostką było też pokazanie tarczy z podpisami aktorów grających w serialu Korona Królów.

Naturalnie 14 grudnia br. oprócz wykładu odbyły się dwa warsztaty. Tym razem dzieci odbyły podróż do dalekich zakątków Turcji oraz poszukiwali śladów symetrii w otaczającym nas świecie.

W trakcie warsztatów „Symetria w przyrodzie” Pani Dorota Pawłowska (wykładowca PWSZ w Elblągu oraz nauczyciel I LO w Elblągu) zachęciła dzieci do uważnego rozejrzenia się wokół siebie w celu odnalezienia śladów symetrii. Przykładów znalazło się wiele  symetrię można odnaleźć wszędzie: w  ubarwieniu zwierząt, płatkach śniegu, budowie kwiatów, w architekturze (wiele budynków i budowli zachowuje układ symetryczny) czy w sztuce użytkowej. W czasie zajęć dzieci miały okazję zaprojektować i samodzielnie wykonać ozdoby choinkowe wykorzystując ich symetryczną budowę. Uczestnicy z wielkim zapałem wycinali i kleili choinki, gwiazdy, płatki śniegu, kolorowe łańcuchy, anioły czy renifery. Poprzez zabawę dzieci dowiedziały się, czym jest symetria osiowa, która pojawiła się w kolorowych ozdobach. Małym żakom pomagali studenci Instytutu Politechnicznego i Instytutu Informatyki Stosowanej oraz uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu.

"Czy języki obce są trudne?" O tym mogły przekonać się dzieci na zajęciach z języka tureckiego. Warsztaty poprowadziła Iwona Dwojacka, koordynator Programu ERASMUS+ w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu. Z małymi studentami spotkała się piątka studentów z Recep Tayyip Erdoğan University w Turcji. Studenci przebywają w PWSZ Elblągu w ramach europejskiego Programu Erasmus+. Dzieci przywitały się z gośćmi, poznały ich egzotycznie brzmiące imiona, a także nauczyły się witać i przedstawiać w języku tureckim. Ponadto, obejrzały krótki film i prezentację ze zdjęciami obrazującymi życie i kulturę Turcji, tradycyjne tańce i stroje, kuchnię turecką. Słuchacze dowiedzieli się, co się kryje pod znanym hasłem „oko proroka”. Studenci nauczyli dzieci kroków tradycyjnego tańca tureckiego.

 

Akademia na YouTube