Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
IEEE Student Meeting

Studenckie Koło Naukowe IEEE Elblag Student Branch zaprasza do udziału w ciekawym wydarzeniu online. Podczas wydarzenia usłyszymy wiele ciekawych prelekcji przygotowanych specjalnie dla studentów. Będzie mowa o technologii blockchain, IoT, cloud, Big Data, AI i 5G. Posłuchamy też o motoryzacji!

Link do wydarzenia zostanie opublikowany w dniu wydarzenia na stronie ieee.pl

 

Agenda

 

16:00 - 16:15

Otwarcie wydarzenia

dr inż. Marcin Ziółek, Koordynator ds. współpracy z przemysłem, Polska Sekcja IEEE

16:15 - 16:40

Tokenizacja wartości w oparciu o technologię Blockchain

Blockchain - Internet Wartości. Czy jest to rewolucja w zarządzaniu danymi, które stają się wartościami cyfrowymi? Jakie najważniejsze cechy powinien nieść ze sobą system blockchain, aby warto było brać jego wdrożenie pod uwagę? Czy (Dlaczego) dematerializacja wartości jest dobrym zastosowaniem technologii blockchain? Jaka jest gotowość prawna (PL & UE) do wprowadzenia Internetu, przenoszącego cyfrową wartość. Na koniec zostanie zaprezentowanych kilka przykładów wdrożeń, które realizuje Billon.

Jacek Figula, Billon

16:40 - 17:05

Droga do chmury, czyli przetwarzanie na brzegu w rozwiązaniach IIOT

Od paru lat temat usług chmurowych w rozwiązaniach informatycznych stał się bardzo popularny. Szczególnie atrakcyjne może być ich wykorzystanie w projektach IoT, które wymagają zbierania i przetwarzania dużych zbiorów danych z rozproszonych źródeł, do czego chmura wydaje się być wygodnym środowiskiem. Jednak pomimo wszechstronnej oferty, właśnie w obszarze IoT, a szczególnie Industrial IoT rozwiązania chmurowe nie zawsze są wystarczająco efektywne. W trakcie sesji zostaną omówione przyczyny takiej sytuacji oraz rozwiązania, które dzięki przetwarzaniu na brzegu pozwalają na stworzenie skalowalnej architektury, która w pełni odpowiada na wyzwania technologiczne.

Artur Czerwiński, Cisco

17:05 - 17:30

Cenagis - Platforma naukowych analiz geoprzestrzennych w technologii Big Data

Rozwój teledetekcyjnych i nawigacyjnych technologii satelitarnych powoduje, że dostępne stają się ogromne zbiory danych przestrzennych, takich jak zdjęcia satelitarne, dokładne mapy cyfrowe czy wektory poruszania się pojazdów i ludzi. Przetwarzanie tak dużych zbiorów danych przestaje być możliwe z wykorzystaniem pojedynczych komputerów i w przypadku wielu zastosowań okazuje się, ze łatwiej jest dane pozyskać niż przetworzyć. System CENAGIS zbudowany w oparciu o klaster serwerów wyposażonych w ponad 1600 rdzeni CPU, 19 TB RAM i 60 kart GPU, łączący w sobie technologie wirtualizacji, konteneryzacji, Big Data, CUDA oraz funkcjonalność wykonywania analiz przestrzennych powstał w celu dostarczenia naukowcom narzędzi, umożliwiających szybkie przekształcenie surowych danych w cenne informacje. W trakcie prezentacji przybliżona zostanie problematyka analizy wielkich zbiorów danych oraz rozwiązania sprzętowe i programowe użyte do budowy platformy CENAGIS.

dr inż. Bogusław Kaczałek, Opegieka

17:30 - 17:55

Sieć 5G - o co tyle hałasu?

Krótko o sieci piątej generacji. Zostaną przedstawione założenia, budowa sieci 5G oraz zastosowania. Czym odróżniają się sieci przyszłości od obecnej infrastruktury telekomunikacyjnej? Dlaczego jest tyle hałasu związanego z budową sieci 5G?

Sebastian Rutka, Samsung

17:55 - 18:20

Pojazdy, dane i chmury obliczeniowe. Motoryzacja czy informatyka?

Projektowanie, testowanie i użytkowanie współczesnych samochodów niesie ze sobą wiele wyzwań informatycznych. Złożoność oprogramowania przyrasta lawinowo, a nowe pojazdy coraz bardziej przypominają komputery, gdzie w zależności od zakupionego wariantu, aktywuje się kolejne moduły oprogramowania. Połączenie z Chmurą Obliczeniową jest ważne zarówno na etapie projektowania i opracowywania prototypu jak również w trakcie późniejszej eksploatacji pojazdu. Czy współczesnemu samochodowi bliżej do pojazdu, komputera a może do robota?

dr inż. Marcin Szelest, IEEE

18:20 - 18:40

PUT Motorsport - studencki projekt, wielkie innowacje

PUT Motorsport jest Zespołem studentów z Politechniki Poznańskiej, biorącym udział  w inżynierskich zawodach - Formula Student. Nieprzerwanie, od 2014 roku Członkowie projektu konstruują, wykonują oraz testują bolidy, aby poddać je rywalizacji z najlepszymi uczelniami technicznymi z całego świata, zarówno w konkurencjach statycznych, jak i dynamicznych. Do dnia dzisiejszego stworzonych zostało 5 bolidów o napędzie spalinowym oraz jeden samochód elektryczny. Rokrocznie, nowy, usprawniony projekt, poprzez zastosowanie najnowszych rozwiązań technologicznych, pozwala na osiągnięcie coraz lepszych wyników podczas zmagań, między innymi na torach F1 takich jak Silverstone w Wielkiej Brytanii czy Hockenheimring w Niemczech.
Sezon 2020/2021 jest dla PUT Motorsportu kolejnym rokiem wprowadzania innowacyjnych rozwiązań w zakresie elektromobilności i budowy bolidów. Jest to również przełom w aspekcie przyszłościowego projektu, polegającego na stworzeniu systemu autonomicznego dla pojazdu klasy Formula Student i dostosowania go do kategorii Driverless Vehicle, co byłoby pierwszym tego typu rozwiązaniem w Polsce.

Mateusz Piechocki, Driverless PUT Motorsport

18:40 - 19:05

Sesja IEEE Women in Engineering

From computer model to device – a role of Multiphysics simulations in development of emerging technologies

Równoczesny i intensywny rozwój w zakresie matematycznego modelowania zjawisk fizycznych oraz technik informatycznych stanowił katalizator dla powstania współczesnych narzędzi do komputerowych symulacji fizycznych. Narzędzia symulacyjne pozwalają inżynierom na odwzorowanie na platformach komputerowych rzeczywistych obiektów I procesów, stanowiąc tym samym rodzaj wirtualnego laboratorium, pozwalającego na prowadzenie eksperymentów bez konieczności budowy prototypów urządzenia. Wykorzystanie narzędzi symulacyjnych we współczesnej inżynierii stało się nieodłącznym elementem pracy inżynierów, zatem zostaną przedstwione praktyczne przykłady ich zastosowania w badaniach kosmicznych i biomedycznych, jak również w projektowaniu urządzeń telekomunikacji 5G i domowych kuchenek mikrofalowych.

dr inż. Marzena Olszewska-Placha, QWED

19:05 - 19:40

Hackowanie AI

Sieci neuronowe wydają się być niesamowitymi algorytmami o zaskakujących możliwościach i niezwykłej potędze ujawnianej w starciu z ogromnymi wolumenami danych. A jednak są bardzo wrażliwe i podatne na zakłócenia, oszukanie ich jest niesamowicie proste. Podatności te stanowią duży problem przy zastosowaniach produkcyjnych. Prezentacja przedstawi kilka najbardziej popularnych sztuczek, jakimi możemy ogłupić sieć neuronową.

Michał Łukaszewski, Intel

19:40 - 19:50

Ogłoszenie wyników konkursu IEEE Liga Mistrzów 2020 i "wręczenie nagród"

dr inż. Marcin Ziółek, IEEE

19:50 - 20:35

Prezentacje prac dyplomowych Laureatów konkursu Liga Mistrzów 2020

(w kolejności jak na stronie z wynikami Konkursu: https://ieee.pl/?q=node/202)

20:35 - 20:40 Zakończenie wydarzenia

 


Data publikacji: 05 stycznia 2021

Przewiń do góry