Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Dlaczego decydujemy się studiować? Oczywiście chcemy zdobyć wiedzę i podnieść nasze kwalifikacje. Ale czy to wystarczy, aby znaleźć dobrze płatną i satysfakcjonującą pracę?

Czy trudno znaleźć pracę po studiach?

Zapoznaj się z naszymi pięcioma praktycznymi poradami, aby znacząco zwiększyć swoje szanse na zdobycie pracy po studiach w upragnionym zawodzie.

1. STUDIA TO INWESTYCJA

Po pierwsze najważniejsze jest, aby traktować studia jako inwestycję. Lata nauki powinny zaprocentować nie tylko posiadaniem wiedzy teoretycznej, ale również zdobyciem umiejętności praktycznych oraz niezbędnego na rynku pracy doświadczenia. Pamiętaj, aby na każdym etapie podejmowania decyzji o studiach potraktować zdobytą wiedzę oraz umiejętności, jak potencjalnie zarobione pieniądze i na bazie tego decydować, czy dana inwestycja jest opłacalna i w przyszłości zaprocentuje. Dobrze jest wyobrazić sobie siebie za kilka lat i postarać się zastanowić, czym nasze wybory zaowocują.

Statystyki pokazują, że studia mogą być doskonałą inwestycją, a najlepiej obrazują to pracujący w zawodzie absolwenci. Według Ekonomicznych Losów Absolwentów, już ponad 80% absolwentów studiów technicznych Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu pracuje w swoim zawodzie1.

2. WŁAŚCIWY WYBÓR KIERUNKU

Kolejnym krokiem do tego, aby studia przyniosły spodziewany efekt w postaci przyszłej, dobrej pracy jest wybór właściwego kierunku studiów. Ale jak określić, jaki kierunek jest tym właściwym?

Niektórzy dokonują wyboru kierunku studiów pod wpływem rodziny lub znajomych. Inni patrzą na jego popularność. Część kieruje się swoimi zainteresowaniami.

Aby nasz wybór kierunku w przyszłości zaprocentował, należy przede wszystkim postawić na jego praktyczność oraz kierować się tym, co byśmy chcieli robić w przyszłości. Humaniści mogą próbować swoich sił na kierunkach technicznych i nie wykluczone, że umysły ścisłe poradzą sobie na studiach humanistycznych, jednakże najlepiej jest mierzyć siły na zamiary i znając swoje mocne strony iść za ciosem również w wyborze kierunku studiów.

3. WYBÓR ZAWODU

Kiedy już wiemy na jakim kierunku chcemy się kształcić, najważniejszy staje się wybór przyszłego upragnionego zawodu. Musimy pamiętać, że wybrany kierunek studiów niekoniecznie ogranicza nas tylko do jednej ścieżki kariery. W toku studiów na pewno zdobędziesz nową wiedzę i poszerzysz swoje horyzonty co niejednokrotnie przekłada się na nowe zainteresowania i pomysły na życie. Mając w pamięci słynne słowa Konfucjusza "Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu", postaraj się aby zawód, który wybierzesz był zgodny z twoimi zainteresowaniami i pozwolił Ci się dalej rozwijać.

4. WYMAGANIA RYNKU PRACY

Mając już pomysł na to co chcemy robić w życiu oraz podejmując decyzję o podążaniu wybraną ścieżką kariery nie możemy zapominać o regularnie zmieniającej się sytuacji na rynku pracy. Postaraj się stale to monitorować i regularnie sprawdzaj prognozy dotyczące popytu na specjalistów w wybranym przez Ciebie zawodzie.

Nie zapominaj o tym, że studia służą nie tylko zdobyciu specjalistycznej wiedzy oraz umiejetności w obrębie wybranej przez nas dziedziny nauki, ale również mają poszerzać horyzonty i umożliwić nam dostosować się do zróżnicowania na rynku pracy.

5. WYBÓR UCZELNI

Wybraliśmy już kierunek studiów oraz zdecydowaliśmy jaką ścieżką kariery będziemy podążać, ale najważniejszy wybór nadal przed nami. Decyzja o wyborze właściwej dla nas uczelni może zaważyć na naszych przyszłych losach. Pamiętajmy, że powinniśmy kierować się praktycznością kształcenia oraz tym, abyśmy mogli jak najlepiej wykorzystać czas studiów do przygotowania się do przyszłej pracy.

Znacząco zwiększymy swoje szanse u przyszłego pracodawcy jeżeli będziemy posiadać również wiedzę praktyczną, a nie tylko czysto teoretyczną. Doświadczenie zdobyte w czasie praktyk studenckich może okazać się nieodzowne i przeważyć szalę na naszą korzyść w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.

Praca po ANS w Elblągu- rekrutacja na bezpłatne studia rusza już 31 maja!

31 maja rusza rekrutacja na bezpłatne studia w Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu. W ANS w Elblągu stawiamy na praktyczność kształcenia i dajemy Ci szansę rozwijania swoich pasji.

Duża ilość praktyk, wykładowcy praktycy oraz kierunki studiów dopasowane do potrzeb rynku są gwarantem satysfakcjonującej pracy po studiach.  Możemy Ci zaoferować darmowe studia dzienne oraz popołudniowe. Mamy również bogatą ofertę studiów zaocznych. Studia te są idealne dla osób pracujących i łączą praktyczność kształcenia z wygodą studiowania.

Pamiętaj, że niezależnie od wybranego przez Ciebie kierunku studiów najważniejsze jest to, aby twój wybór pozwolił Ci się dalej rozwijać i wykorzystywać zdobyte umiejętności w wymarzonym zawodzie.

Jeśli nie masz pewności jaki kierunek wybrać lub chcesz uzyskać informacje dotyczące studiów w ANS w Elblągu sprawdź naszą ofertę, bądź skontaktuj się z nami przez e-mail: Turn on Javascript!.

 

1Źródło: https://ela.nauka.gov.pl/pl

Przewiń do góry