Matura napisana, ale nie wiesz co dalej? Zastanawiasz się nad tym jakie masz możliwości? Nasze porady na pewno pomogą Ci w podjęciu decyzji.

Co po maturze?- Matura 2021

Studia czy praca?

Pierwszym wyborem, który musisz podjąć to decyzja o tym czy chcesz studiować, czy też jednak od razu spróbujesz podjać pracę. Rozważając za i przeciw postaraj się potraktować to jak  inwestycję i zastanów się co byś chciał robić za 5-10 lat.

Co prawda, wczesne rozpoczęcie kariery zawodowej pozwoli Ci zdobyć doświadczenie, jednak należy zastanowić się nad przyszłością i nie warto od razu po ukończeniu szkoły średniej rezygnować z dalszego kształcenia. Znaczna część specjalistycznych zawodów oraz praca na wyższych szczeblach wielu ścieżek kariery mogą stać się dla Ciebie niedostępne.

Właśnie z tego powodu lepiej uzyskać wyższe wykształcenia od razu. Nie warto zwlekać z rozpoczęciem studiów, ponieważ dużo lepiej płynnie przejść od nauki w szkole średniej do kształcenia na studiach, gdy jeszcze jesteśmy przyzwyczajeni do uczenia się. Wiele osób, które czekają z podjęciem decyzji przez wiele lat, traci zapał i tym samym przekreśla swoje szanse na wyższe wykształcenie i wszystkie profity z tym związane.

Nie zapominaj równiez o tym, że wykształcenie ma wpływ na zarobki. Uzyskując dyplom uczelni wyższej dajesz sobie szansę na dużo lepszą przyszłość.

Dokonując wyboru kieruj się swoimi zainteresowaniami

Pamiętaj, że wszystkie decyzje związane ze studiowaniem najlepiej podejmować na bazie tego co Ciebie interesuje. Oceń w czym czujesz się najmocniejszy. Czy jesteś humanistą, czy też może bliżej Ci do przedmiotów ścisłych? Nie kieruj się jedynie wynikami jakie osiągasz, ale zwłaszcza tym co sprawia Ci przyjemność i w czym chciałbyś się dalej rozwijać.

Jako, że ilość dostępnych kierunków, na których możemy studiować może przyprawić o zawrót głowy, najlepiej jest mierzyć siły na zamiary i znając swoje mocne strony iść za ciosem również w wyborze kierunku studiów.

Humaniści najlepiej odnajdą się na kierunkach takich jak: Filologia, Filologia Polska, Pedagogika lub Pedagogika Specjalna.

Jeżeli jednak twoje zainteresowanie są bardziej związane z przedmitami ścisłymi to na pewno zainteresują Ciebie takie kierunki jak: Informatyka, Mechanika i Budowa Maszyn, Budownictwo, czy też Ekonomia.

Co jeżeli matura pójdzie nie po naszej myśli?

Nie załamuj się jeżeli wynik jest trochę niższy niż oczekiwałeś. Część uczelni ma określone progi punktowe i na pewno dobrze zdana matura pomaga w dostaniu się na wymarzony kierunek studiów. Nie wszystko jednak stracone i są uczelnie, które nie mają określonych progów punktowych, aby móc dostać się na studia.

Przykładem jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu. Wystarczy, że zdobędziesz na maturze 30 procent, a będziesz mógł zostać jej studentem.

Gdzie studiować?

Decyzja o tym gdzie studiować jest kluczowa. Dokonując wyboru kieruj się przede wszystkim praktycznością kształcenia oraz tym, aby wybrana uczelnia umożliwiła Ci wykorzystanie czasu studiów na jak najlepsze przygotowanie się do pracy w wybranym zawodzie. Nie zapomnij zwrócić uwagę na czas trwania praktyk studenckich, ponieważ to bezpośrednio przekłada się na możliwość zdobycia doświadczenia w zawodzie już w czasie studiów.

Zwróć uwagę czy wybrana uczelnia daje Ci możliwość połączenia studiów z pracą. Studia popołudniowe i zaoczne są idealnym wyborem dla osób chcących jednocześnie studiować i pracować.

Decydując o wyborze uczelni kieruj się również tym, co może Ci ona zaoferować poza wiedzą i praktyką. Wyjazdy zagraniczne w ramach programu Erasmus+, rozwijanie swoich pasji w kołach naukowych i sekcjach sportowych, czy też duża ilość wydarzeń uczelnianych to rzeczy, na które również należy zwrócić uwagę, gdy będziesz podejmował  tak ważną decyzję.

Studiuj w PWSZ w Elblągu- rekrutacja od 28 maja

Rekrutacja na studia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu rusza już 28 maja. W PWSZ w Elblągu stawiamy na praktyczność kształcenia i dajemy Ci szansę rozwijania swoich pasji.

Duża ilość praktyk, wykładowcy praktycy oraz kierunki studiów dopasowane do potrzeb rynku są gwarantem satysfakcjonującej pracy po studiach.  Możemy Ci zaoferować darmowe studia dzienne, popołudniowe oraz bogatą ofertę studiów zaocznych. Studia te są idealne dla osób pracujących i łączą praktyczność kształcenia z wygodą studiowania.

Jeśli nie masz pewności jaki kierunek wybrać lub chcesz uzyskać informacje dotyczące studiów w PWSZ w Elblągu sprawdź naszą ofertę, bądź skontaktuj się z nami przez e-mail: Turn on Javascript!.

 

 

Autor: Dariusz Trzciński


Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu
Przewiń do góry